Kostýmový průvodce


Těžko říct o snových podobách snoplavců obecně něco jiného než to, že mohou vypadat téměř jakkoli. Někomu se zdá o tom, že je pohádková víla, kovboj, fantasy čaroděj nebo třeba postapo válečník, další může i ve snu vypadat úplně normálně. Přesto je dobré držet se několika vodítek, která zde nastíníme.

Snová podoba by pokud možno měla co nejlépe odpovídat „archetypu“ dané postavy a její roli v příběhu, respektive tomu, jak chcete, aby vaše postava byla ostatními hráči vnímána. Důležité nebo typické prvky je klidně možné ještě více zvýraznit a udělat kovboje ještě kovbojštější a čaroděje ještě čarodějštější. Zároveň může kostým odkazovat na povahové rysy postavy nebo na to, co v minulosti prožila. Je celá laděná do bledých nebo nenápadných barev, protože se často bojí? Porazila kdysi strašlivého kraba a vzala si jako trofej jeho klepeto? 

Kostýmy mohou velmi snadno směšovat dohromady různé vlivy. Proč by snový voják nemohl mít na hlavě římskou přilbu, na zádech štít a v ruce samopal? (Tady se mimo jiné nabízí možnost recyklovat části kostýmů z předchozích let.)

Jelikož každá vypravěčská skupina může mít vlastní téma a styl kostýmů, je rozhodně dobrý nápad konzultovat svou snovou podobu i se svým vypravěčem.

Snová podoba se také může měnit a vyvíjet, třeba i během hry. Můžete tedy například postupně přejít na epičtější verzi svého kostýmu nebo naznačit kostýmem charakterový vývoj postavy. Pokud vás něco podobného láká, doporučujeme opět záměr předem probrat s vaším vypravěčem – ten nejlépe dokáže odhadnout, co tak vaši postavu může čekat. 

Důležité je v každém případě zohlednit funkčnost.

Jedním ze zatím nevysvětlených projevů Snění je, že se bez ohledu na zbytek snové podoby všem zdá o tom, jak mají pevnou obuv vhodnou do lesa. I zbytek kostýmu doporučujeme tvořit tak, aby zvládl fyzickou aktivitu a nepříznivý terén. Například lehce našité vlající pruhy látky se příliš neosvědčily.

Také je potřeba počítat s počasím a rozmyslet si varianty kostýmu jak do letní výhně, tak do chladné deštivé noci. V horku mohou být nepříjemné například těžké kožešinové pláště, látky zakrývající obličej nebo husté nasazovací vousy, do chladna je zase dobré, pokud se pod běžný kostým dají navléct dodatečné spodní vrstvy

Doporučujeme také do kostýmu zahrnout pokrývku hlavy chránící proti slunci.