Kostýmový průvodce


Svět Mass Effectu je pokročilé sci-fi – což kostýmy nedělá příliš jednoduché. Máme zde celou řadu mimozemských ras, některé z nichž mají výrazně nehumanoidní vzhled a i pokud je vaše postava člověk či humanoid, běžně by mohla pobíhat kolem v komplikované futuristické zbroji.

Pojďme si tedy říct, jaké jsou možnosti pro ty, kteří jen chtějí koukatelný kostým, ve kterém budou zapadat, aniž by v něm utopili spoustu času či peněz a kam až mohou sahat ambice těch, které tvorba kostýmů baví.

Styl

Obecně se dá říci, že si bytosti našeho univerza potrpí spíše na přiléhavé oblečení – ať už jde o kombinézy, vypasovaná brnění či “legíny a tílko”. Jistou výjimkou jsou v tomto kápě, které mohou pokračovat do rozevlátého pláštíku. Volte proto spíše kusy kostýmu kopírující siluetu těla než rozevláté sukně, ponča nebo harémové kalhoty. Nejde nutně o těsné přiléhavé oblečení – pracovní kalhoty či těžké bundy tenhle popis taky krásně splňují.

Dobrá zpráva pro nás je, že naše postavy jsou prostě lidé, kteří se na Arše snaží uniknout zkáze. Mají s sebou jen to nejdůležitější, protože dostali přísné limity na zavazadla a na sobě to nejpraktičtější (co konkrétně s sebou kdo má pro hru není důležité, počítejme s tím, že prostě máte nějaké své věci, takže se třeba v rámci larpu můžete normálně převlékat do jiných verzí kostýmu ;)).

Jsme z absolutní většiny civilisté, což nám dává možnosti jednoduchých kostýmů založených na prosté moderní módě. Kožené bundy, mikiny s kapucí, teplákovky, tílka a vesty… 

Nejsme armáda ani jiné organizace, nejsme uniformovaní a nemusíme tedy být nijak sladění – zároveň pokud si v rámci vypravěčské skupiny domluvíte nějaké prvky či celé sladěné kostýmy, meze se tomu samozřejmě nekladou. Zejména například u posádky Archy tomu budeme moc rádi.

Mimo civilní oblečení se nosí zbroje, většinou v podobě přímo přiléhajících “plátů”. Běžné jsou zabudované světelné prvky nebo taktická výbava jako holstry či sumky. Z pohledu jednoduchých kostýmů to pro nás znamená, že je možné si spoustu věcí prostě koupit v armyshopu, nejlépe to směřovat ne do maskáčů, ale do černé, šedé či jiné neutrální barvy.

Ve světě Mass Effectu taky nejsou vzácná různá biotechnologická vylepšení, implantáty nebo svítící brýle. Proč by vaše postavy zůstávaly trapně tak, jak se narodily, když si můžou vylepšit schopnosti různými udělátky zabudovanými do těla či nošenými? V neposlední řadě taky můžou vaše postavy mít čistě vizuální doplňky jako jsou tetování či facepaint (drobný, abyste se nepletli s turiany).

Sci-fi dojem také můžeme budovat pokrývkami hlavy či doplňky jako jsou třeba tašky či nádoby na pití. Což jsou všechno věci, které v kostýmu stejně ideálně chcete mít. Bude svítit sluníčko, bude vám horko. Zkuste si tedy ke kostýmu přivést něco, co si dáte na hlavu za parných dní. Může to být přilba, může to být kápě, zcela věrně předloze to dokonce může být i kšiltovka. Myslete tedy na svůj fyzický komfort a pojďme předejít přehřátí.

S tím souvisí i pití. Zakomponujte jako součást kostýmu ideálně nějakou čutoru, camelback nebo s sebou aspoň noste láhev v tašce. A nakonec tedy tašky – pravděpodobně u sebe budete chtít nosit nějaké herní předměty, munici, případně pravidla, svoje deníky se schopnostmi nebo cokoliv dalšího ve hře potkáte a budete chtít vzít s sebou. Doporučujeme tedy jako součást kostýmu mít i nějaké zavazadlo. Ať už půjde o obyčejné černé žebradlo, různé army úložné prostory na oblečení nebo třeba batoh (takoví krogani ho asi budou mít zabudovaný :)).

Rasy

Nejjednodušší rasou na kostým jsou samozřejmě lidé. Na ty nepotřebujete mít žádné speciální znaky ani rysy. Je to tedy základní možnost pro kohokoliv, kdo to nechce moc řešit. Zároveň čím víc budeme ochotni hrát jiné rasy, tím víc oživíme svět Mass Effectu a hra bude pro všechny lepší a růžovější. Rádi bychom vás tedy motivovali k tomu vytvářet si kostýmy na další existující rasy, ať se nám na hře nesejde jen skupina lidí a případných “modrých lidí”. V další části bychom vám rádi ukázali, že se toho nemusíte bát.

Asari

Minimální požadavek: modře vystínovaný obličej

Asari mají modrou pleť a na hlavě svá typická “chapadla”. Je možné se barvit na modro, ale stačí i jen výrazně modré či modro-šedé stínování obličeje jako na obrázku. Pokud budete mít odhalené ruce či nohy, nejjednodušší řešení je koupit si modré silonky (a v případě rukou prostřihnout silonkám rozkrok a natáhnout si je přes hlavu). Chapadýlka jdou řešit napletenými copánky, třeba s modrými vpletenými pruhy, čelenkou s vymodelovanými chapadly, vycpanou čapkou rozdělenou na proužky (podobně jako byste vyráběli středověký batvat) nebo se na chapadýlka jednoduše vykašlete a třeba si zakryjte hlavu kápí.

Salariané

Minimální požadavek: velké “oči” a zakrytý nos

Salariané mají protáhlý obličej, jehož dominantou jsou výrazné černé oči téměř bez bělma. Pro kostým vám budou stačit černé brýle, které pomocí kartonu/sádry/tavky/jiného kreativního způsobu rozšíříte do jakési škrabošky, která vám zakryje nos. Pokud byste chtěli zachovat svou schopnost dělat ksichty, velmi cool budou vypadat celooční černé čočky* a černě vystínovaná oční víčka až k obočí. Nos se dá zakrýt speciálním makeupem, pruhem látky převázaným přes obličej, závojem nebo přilbou. Vždycky je taky možné si udělat celoobličejovou masku.

Salariané mají dozadu zalomené nohy, což je zcela dobrovolná součást, ale dá se řešit stejně, jako loni třeba satyrové – molitanovými výztužemi ze správných stran nohou, abyste podpořili iluzi kloubu navíc. Dalším Salariánským rysem jsou výběžky na vrchu hlavy. Ty lze vyrobit z kartonu, molitanu či jiného materiálu a upevnit na čelenku.

*pokud se rozhodnete pro čočky, určitě doporučujeme si je vyzkoušet předem i na delší časové úseky a mít i záložní variantu – některým lidem se s nimi motá hlava a obecně mohou být k nošení náročné.

Krogané

Minimální požadavek: shrbená silueta a oči ze stran hlavy

Krogané jsou nejméně humanoidně vypadající hratelná rasa. Jsou to mohutní válečníci s typickou siluetou jakoby bez krku. Jak ale vidíte na ilustračním příkladu, i krogany lze vytvořit relativně jednoduše. Kamarádem vám bude vysoko posazený batoh (případně něco seshora přidělané na batohu) a přes to vrstva kostýmu. Obličej se dá vyřešit jak celoobličejovou maskou (na příkladu z karimatky, můžeme poskytnout střih) tak například zatmavenými brýlemi s přimalovanýma / připevněnýma očima ze stran hlavy.

Turiané

Minimální požadavek: celoobličejový warpaint

Pokud se chcete vzhledově přiblížit turianům, nejjednodušší bude celoobličejová maska – ať už jde o výstupky na bradě nebo ty vyčnívající z obličejové části dozadu hlavy (které se trochu liší mezi pohlavími), bez masky se toho bude dosahovat složitě. Výhodou je, že i sami turiané vypadají trochu jako by nosili masku – oči jsou do obličeje zapadlé a všechny výstupky jsou přirostlé k obličejové, “maskové” části. Pro jednoduchost nám ale bude stačit, když vaše turianské postavy budete reprezentovat výrazným malováním obličeje, ideálně v černé, šedé a bílé barvě.

Drell

Minimální požadavek: zeleně vystínovaný obličej

Podobně jako u Asari, i u této rasy nám bude stačit naznačená barva kůže – ať už jednolitou barvou na obličej, výrazným zeleným vystínováním, maskou, popřípadě silonkami na končetinách. Do malování či masek můžete také přidat “žábry” či šupiny. Jednoduše se toho dá docílit ťupkováním přes síťované punčochy / krajkové závěsy nebo další kusy látky se zajímavou strukturou.

Quariané

Minimální požadavek: zcela zakrytý obličej

Quariané mají šedou, hnědou až fialovou pokožku a výrazné stříbrné oči. Nic z toho ale nemusíte řešit, protože kvůli jejich slabému imunitnímu systému tráví celý život ve svých ochranných oblecích. Ty si nechtějí sundávat ani v bezpečném čistém prostředí, tedy se dá předpokládat, že ani na Arše či v nové galaxii k tomu nebudou mít důvod. Váš úkol je tedy nasimulovat tento oblek. Typicky mívají quariané nějaký vizor, do kterého není vidět a nějakou formu dýchacího ústrojí v oblasti pusy. Často jejich obleky mají kapuce či kápě, samozřejmě mají zakryté i tělo a končetiny. Brýle jako jsou na příkladu vedle se dají pořídit relativně levně přes různá tržiště, případně jsou zcela funkční třeba lyžařské brýle a maska.

Zdroje

Detaily kostýmů postav z her: https://www.ea.com/games/mass-effect/mass-effect-legendary-edition/community/cosplay-guides

Shepardovy kostýmy z druhého a třetího dílu: https://masseffect.fandom.com/wiki/Armor_Customization

https://masseffect.fandom.com/wiki/Armor_Customization_(Mass_Effect_3)

Pinterest nástěnka s inspirací: https://cz.pinterest.com/cosplaycam/mass-effect-cosplay/