Dračí kostky


Středem každé vesnice je krčma, tam se odehrává veškerý sociální život a hlavně se tam hrají kostky! Dračí kostky hrají všichni a všude, je to takový univerzální jazyk. Navazují se tam přátelství, řeší se při tom politika a rodinné spory. Často člověk vyřeší dluhy a nebo naopak. 

Dračí kostky jsou univerzální hra, zná ji každý již od dětství, možná je nehraje pořád, ale určitě se s tou hrou setkal. Zapomenuté říše jsou ale velmi rozsáhlé, a tak se může stát, že to ve městech na opačných koncích kontinentu budou hrát vlastně docela odlišně.

Ať se hraje jakýkoli druh Dračích kostek, 3 pravidla jsou vždy stejná:

  1. Hraje se maximálně s 5 kostkami
  2. Hraje se pouze s šestistěnnými kostkami
  3. Ten, kdo prohraje přijde o jednu svou kostku, se kterou hrál (vybírá si vítěz)

Další pravidla se velmi liší město od města, vesnice od vesnice. Záleží hlavně na tom, jak se konkrétní hráči u stolu domluví na dalších pravidlech. Nejdůležitější je zábava a adrenalin. 

Jak vypadají hrací kostky?

Obecně jsou kostky klasické šestistěnky s hodnotami 1-6, na každé stěně jedna hodnota, ale také se můžete setkat se speciální kostkou s lepší šancí na výhru. Tyto kostky lze nalézat na tajemných místech, ale pokud už je někdo našel je možné takové kostky kupovat nebo vyhrávat v krčmě. 

Speciální kostky jsou zahaleny magií a strážnou ruku nad nimi má Tymora, bohyně štěstí. Tyto speciální kostky vám mohou zaručit lepší hody a větší šanci na výhru. Mají například na všech šesti stranách hodnoty 6 nebo na třech stranách 5 a na třech stranách 3. Těchto speciálních kostek není na světě nekonečno, ale jsou. Podle vás ta kostka není tak speciální? Samozřejmě záleží, co se bude hodit do vaší ruky, když každý hraje kostky trochu jinak.

Kostky mají cenu, pokud nemáte kostku nebo chcete zvýšit své šance, můžete hrát s mincí a tím budete mít automaticky kostku o hodnotě 1, lze o takovou minci i přijít, pokud si jí výherce vybere.

Kdo vyhrává? 

Bard Optominokolos ve svých sbírkách zmiňuje hráče, kteří hrají zásadně podle pravidel sčítání všech hodnot na kostkách a ten kdo má celkově víc, tak vyhrává. Je to taková nejběžnější verze, protože je vlastně nejjednodušší. Ale jsou tací, co si to dělají značně složitější. Například záleží na tom, co za hodnoty padne, stejná čísla kostek se násobí a podle toho jeden nebo druhý vyhrává. Velmi slavný hráč Lilié, by nehrál něco tak barbarského jako kostky podle obyčejného sčítání hodnot. V jeho hrách se musí použít lest, to co padne je skryto a druhý hráč hádá, co mu padlo. Pokud protihráč lest prohlédne, tak prohrál. Na vesnicích je velmi oblíbená obdoba kostek podle pravidel karet. Jde tam hlavně o to, jaké kombinace hodnot padly a některé jsou cennější (postupka) a jiné méně cenné (jedna dvojice).

Můžete si přivézt vlastní kostky, ale jak už bylo zmíněno smyslem této hry bude prohrávání kostek, tudíž si nevozte své oblíbené kostky, ale spíše kostky, o které vám nebude líto přijít (i neherně). Budou k dispozici i erární kostky, aby vaše postavy mohly hrát.